Chcete si uvařit vlastní škopek u sebe doma? Pojďme se domluvit a pomůžu vám ho ufachčit!

Co by to bylo za kurz domácího vaření piva, kdyby se nedal dělat i u vás doma. To se ví, že dá! Stačí se dohodnout na pár věcech.

Ne každý má totiž doma prostor vhodný na vaření piva. Anebo naopak má a chce si ho se mnou a kamoš(k)ama uvařit i na vlastní aparatuře. Proč ne! Všechno je o domluvě.

Ale abychom si ujasnili podmínky, za kterých může společný vaření probíhat:

Kam až su ochotný dojet?

Ve finále kamkoliv po republice. A když to z Brna nebude úplně z ruky, tak aj na Slovensko. Ale počítejte s tím, že když to bude daleko, tak moja karizona nějakou tu naftu nebo beneli spapá!

Pro kolik pivních nadšenců to bude?

Už se mi osvědčilo, že v menší skupince se můžu dostatečně věnovat všem. A v tomhle případě je méně účastníků určitě více. Takže můj strop na kurz doma je 8 lidí.

Minimum účastníků záleží na vzdálenosti – do 50 km od Brna mi stačí 2 zájemci, nad 50 kiláků pojedu vařit, když budou aspoň 4 nadšenci. Pro milovníky matematiky je tudíž správná odpověď 2–8.

Jak bude společný vaření vypadat?

Uvaříme si něco jednoduššího, pravděpodobně svrchně kvašenýho. To abyste se pořádně naučili základy. A protože se u vaření škopku „spěchá, aby se čekalo a čeká, aby se spěchalo,“ vyplníme prostoje ochutnávkou pivních stylů. I pivních vad. Je totiž dobrý přijít taky na to, jak pivo rozhodně chutnat nemá.

Navíc vám dovalím a nechám aj Vašnostova pivní skripta. V těch je proces domácího vaření piva vysvětlený hezky „polopaticky“, aby ho pochopili fakt všichni. Takže až budete příště vařit sami, najdete v nich všechno, na co jste mezitím zapomněli.

Potřebujem mít vlastní varnu?

Určitě ne. Mám vlastní hrnec, který dovalím a uvaříme škopek v něm. Pořídím vám aj dostatečně velkou kvasnou nádobu, kam si uvařený pivo stočíme. Ta vám už zůstane. Ale znamená to, že proces zrání bude komplet na vás. Každopádně k tomu dostanete jasný instrukce. Plus budem pořád v kontaktu, nebojte!

Musíme už mít nějaký zkušenosti s vařením piva?

Vůbec ne! Nutný je ale váš zájem o pivo, případně aspoň odhodlání ho začít vařit. Jestli se budete chtít na společný vaření předem připravit, neuděláte špatně, když si pro začátek zkusíte sami uvařit nějaký škopek třeba z koncentrátu. O dost líp pak budete chápat procesy, o kterých si budeme při vaření povídat.

Jak by měl vypadat vhodný prostor na vaření?

Zaprvý tak, aby si mohli všichni pohodlně stoupnout kolem hrnce a měl jsem dostatek místa i na další domovarnický propriety, který vám přinesu ukázat. A koneckonců abychom si měli i kam sednout!

Zadruhý musí jít o větratelný flek – při chmelovaru se uvolňuje pára, která se musí dostat ven, aby se voda nesrážela na stropě či stěnách. Takže sklep může být problém. Ale jakýkoliv běžný otevřený okno v místnosti postačí.

A zatřetí nezapomeňte, že se pivo nesmí během vaření ničím kontaminovat. Takže potřebujem čistý prostor, ve kterým se bude dát vytvořit sterilní prostředí pro varnu a jednotlivý pomůcky. Aneb plesnivý sklepy neberu!

Jestli podobnej plac doma nemáte, nebojte se – společnýma silama ho zkusíme ve vašem okolí najít a pronajmout.

Kolik nás to bude stát?

Koncová cena bude individuální. Ale fixně počítám se 7 500 Kč na hlavu plus případný další výdaje. Jak jsem psal výš, dost záleží na vzdálenosti.

Takže půjde o 2 varianty:
1) jste do vzdálenosti 50 km od Brna, tudíž můžeme vařit pro 2–8 účastníků, cenově od 15 000 Kč,
2) chcete vařit na místě dál než 50 km od Brna – sejde se skupinka 4–8 nadšenců, cenově od 30 000 Kč + náklady na cesťák.

Ale to si všechno upřesníme po telefonu. Jestli vám to takhle dává smysl a máte s borcama či borkama pořád zájem, vyplňte mi tuhle nezávaznou poptávku, zavoláme si co nejdřív:

    Jestli vás tolik požadavků od vaření u vás doma odradilo, ale stejně byste se to chtěli naučit, není problém. Budu jedině rád, když se uvidíme na některým z mých kurzů v Brně, Praze nebo Pardubicích!

    Jestli byste rádi něco podobnýho u vás ve firmě, milerád, mám za sebou už několik úspěšných teambuildingů! Víc se o nich dočtete tady.